در این مقاله  قصد داریم، در رابطه با مبحث حسابداری اعم از:

. حسابداری چیست و چرا به حسابداری نیاز داریم؟

. برای حسابداری به  چه مهارتهایی نیاز است؟

. برای رشته حسابداری چه درسهایی باید قوی باشد؟

. بازار کار – موقعیت شغلی رشته حسابداری در ایران به چه صورت است؟

. انواع حسابداری

 

خواندن این مقاله به شما کمک میکند تا با ویژگی ها و بازار کار حسابداری بیشتر آشنا شوید. پس با ما همراه باشید.

1. تعریف حسابداری چیست به زبان ساده

ساده ترین و قابل فهم ترین تعریفی که می توانیم برای حسابداری داشته باشیم به این صورت است که :

حسابداری علمی است  که به جمع آوری اطلاعات مالی، طبقه بندی، ثبت ، ذخیره ، ارائه تجزیه و تحلیل داده ها می پردازد در واقع حسابداری یک عملکرد بسیار مهم و ضروری برای تصمیم گیری، برنامه ریزی هزینه و اندازه گیری عملکرد اقتصادی است.

حسابداری یکی از کلیدی ترین رمز موفقیت  تقریبا هر کسب و کاری است چرا که این امکان را به استفاده کنندگان (شرکتها، موسسات، کارفرماها و…) می دهد تا توسط گزارشهای دقیق بدست آمده ی جریانهای مختلف حسابداری، مانند حسابداری بهای تمام شده و حسابهای مدیریتی در کمک به مدیریت در تصمیم گیری آگاهانه تجاری، تصمیم دقیق تری گرفته شود.

2 . مروری کوتاه بر تاریخچه حسابداری:

برای موفقیت بیشتر در هر کسب و کاری خوب است اطلاع درستی از پیشینه و سابقه آن شغل داشته باشیم

همه ما کم و بیش با حسابداری آشنایی داریم ، علم حسابداری علم جدید و تازه ای نیست چرا که مربوط به آغاز تمدن بشر و 6000 سال قبل بوده در واقع حسابداری، یکی از ابتدایی ترین علومی است که انسان اولیه با آن سر و کار داشته است و از آن  به عنوان زبان تمام کسب و کارها یاد شده است.

ایرانی ها از گذشته تا به امروز با حسابداری سر و کار دارند، در گذشته به افرادی که مهارت بالایی در زمینه ریاضی و حساب و کتاب با چرتکه و دفاتر داشتند را میرزا می نامیدند . به نوعی حسابداران امروزی همان میرزای دوره کنونی هستند که البته امروزه با پیشرفت تکنولوژی ، حسابداران با نرم افزارهای حسابداری نظیر سپیدار، کاوش،لیام ….. در جهت تهیه گزارش های مالی دقیق می پردازند.

تاریخچه حسابداری در ایران را می توان به پنج دوره تقسیم کرد:

ایران قبل از اسلام

ایران بعد از اسلام تا دوره قاجاریه

از قاجاریه تا انقلاب مشروطه

از انقلاب مشروطه تا اوایل دهه چهل

از اوایل دهه چهل تا کنون

در مقلات بعدیف در رایطه با تاریخچه حسابداری بیشتر صحبت خواهیم کرد.

5. معادله_ فرمول حسابداری

این معادله پایه تمامی معادلات حسابداری است.

سرمایه +بدهی= دارایی

هر بنگاهی اموال، منابع مالی و مطالباتی دارد که دارایی نامیده می شود. این دارایی ها از حقو ق صاحبان سهام و بستانکاران آن تامین می شود.

بنگاه در مقابل سهامداران و اشخاص دیگر تعهداتی دارد که بدهی نامیده می شود و باید از محل دارایی های بنگاه پرداخت شود.

مازاد دارایی بر بدهی ، حق مالی سهامداران بر دارایی های آن است که سرمایه نامیده می شود.

دارایی ها عبارتند از :

موجودی نقد و بانک: شامل موجودی نقد صندوق (به صورت وجه نقد در موسسه نگهداری شود) و سپرده های نزد بانکها و موسسات مالی

حسابهای دریافتنی: شامل مطالبات ما از دیگران که برای آن چک،سفته یا برات دریافت نشده است.

اسناد دریافتنی: شامل مطالبات ما از دیگران که برای آن چک ،سفته یا برات دریافت شده است و چنانچه سر رسید اسناد کمتر از یک سال باشد به عنوان اسناد دریافتنی کوتاه مدت و اسنادی که سر رسیدشان بیش از یک سال باشد به عنوان اسناد دریافتنی بلند مدت طبقه بندی می شود.

موجودی مواد و کالا: به آن دسته از کالاهایی که به منظور فروش (کالای آماده به فروش ) ،استفاده آن در ساخت محصول (مواد اولیه) یا مصرف آن برای ارائه خدمات نگهداری می شود موجودی مواد و کالا می گویند.

سرمایه گذاری: هر گاه مقداری از دارایی موسسه به منظور کسب سود،نزد موسسه دیگری سرمایه گذاری شود (سپرده اوراق مشارکت یا خرید سهام) که با توجه به مدت قرارداد با طرف مقابل به عنوان سرمایه گذاری کوتاه مدت یا بلند مدت طبقه بندی می نماییم.

اموال،ماشین آلات و تجهیزات: دارایی هایی که برای انجام عملیات موسسه مورد استفاده قرار میگیرند و عمر بیشتر از یک سال داشته و جنبه مصرفی ندارند در قسمت اموال، ماشین الات و تجهیزات طبقه بندی و به عنوان دارایی ثابت شناسایی میشوند. مثل زمین،ساختمان،ماشین آلات تولید، وسایل نقلیه و سایر اموال و اثاثه

پیش پرداخت: هر گاه موسسه قبل از تحویل گرفتن هر گونه دارایی با خدمات،مبلغی را به دیگران پرداخت نماید پیش پرداخت شناسایی می گردد.

دارایی ثابت نامشهود: مواردی از قبیل سرقفلی،حق اختراع، حق التالیف ، حق اکتشاف، علائم تجاری،حق امتیاز و انشعاب آب ، برق، گاز ،تلفن و موارد مشابه را می توان در این سر فصل جای داد.

بدهی ها عبارتند از:

حسابهای پرداختنی: شامل بدهی های موسسه به دیگران که بابت آن چک ،سفته یا برات تحویل نشده است.

اسناد پرداختنی: شامل بدهی های موسسه به دیگران که بابت آن چک ،سفته یا برات تحویل داده شده است که با توجه به سر رسید بدهی به اسناد پرداختنی بلند مدت و کوتاه مدت تقسیم می شود.

 

 

4. انواع حسابداری

1. حسابداری مالی: آن بخش از حسابداری که وظیفه آن گزارشات اطلاعات مالی برای استفاده کنندگان خارج از سازمان می باشد گفته می شود. به این رشته از حسابداری،حسابداری بازرگانی نیز گفنه می شود.این رشته در واقع زیر بنای کلیه رشته های حسابداری است و اکثر شرکتها از آن استفاده می نمایند که کلیه فعالیت های مالی در دفاتر خاص ثبت و در پایان هر دوره مالی صورت های مالی مورد نیاز تهیه می شود.

2. حسابداری صنعتی: تعیین بهای تمام شده محصولات از وظایف این رشته از حسابداری است و بیشتر در شرکتهای تولیدی جهت برنامه ریزی و پیش بینی هزینه ها استفاده می شود.

3. حسابداری مالیاتی: نحوه محاسبه انواع مالیات های مربوط به عملکرد شرک ها طبق قوانین مالی و مالیاتی بر عهده این رشته از حسابداری می باشد.

4.حسابدری دولتی: شاخه ای از حسابداری است که به توضیح اصول ،تشخیصفثبت ،تجزیه و تحلیل و گزارشات فعالیتهای مالی در موسسات دولتی می پردازد و شامل اطلاعات مربوط به درآمدها ،هزینه و کنترل وظایف ،مصارف بودجه و پیش بینی صحیح اعتبارات در بودجه می باشد.

5. حسابرسی: بررسی مستقل دفاتر و مدارک و اظهار نظر در مورد قابل اظمینان بودن ان از وظایف این رشته از حسابداری می باشد.

6. حسابرسی: بررسی مستقل دفاتر و مدارک و اظار نظر در مورد قابل اطمینان بودن آن از وظایف این رشته از حسابداری می باشدگ

5. حسابداری مدیریت: آن بخش از حسابداری که گزارش اطلاعات مورد نیاز مدیران جهت برنامه ریزی و کنترل فعالیت یک موسسه را برعهده دارد.

7.چرا به حسابداری احتیاج داریم؟

همه ما می دانیم که دقت و نظم در هر کاری می تواند موفقیت مان  را چندین برابر کند. حسابداری اغلب به عنوان رگ حیاتی تجارت در نظر گرفته می شود پس برای قدرتمند شدن  و در راس بودن در کارمان بسیار مهم و ضروری است که سیستم حسابداری قوی ای داشته باشیم.

نیاز به حسابداری،از گذشته تا به امروز در تمامی مشاغل ،حتی ساده ترین داد و ستدها احساس شده است. همچنین داشتن مرجع  دقیق و جامع از ثبت و ضبط گزارشات به روز، برای رسیدن به اهداف هر سازمان ، برنامه ریزی و تصمیم گیری را برای مدیران و سرمایه گذاران راحت و سریع تر می کند.

انجام عملیات های مالی و رصد اطلاعات در یک شرکت و یا شغل به عهده حسابدار است که حسابدار باید گزارشات اطلاعات مالی به دست آمده را تهیه و تحویل مدیر یا ناظران مالیاتی دهد.

امروزه با سخت گیری های سازمان های امور مالیاتی و پیشرفت در کسب و کارها نسبت به گذشته سازمان دهی بخش مالی کسب و کارها از اهمیت بالایی برخوردار شده است و مدیرانی که به بخش حسابداری بهای چندانی نمی دهند قطعا. ضرر و زیان های زیادی را متحمل می شوند.

با این تفاسیر در حال حاضر حسابدار و حسابدار ی در تمامی شرکتها و سازمانهای کوچک و بزرگ تولیدی، خدماتی، بازرگانی و… مورد نیاز است این امر باعث شده تا شغل حسابداری طرفدار و خواهان زیادی داشته باشد. در رابطه با بازار کار حسابداری در توضیحات جامع تری را دریافت خواهید کرد.

برای رشته حسابداری چه درسهایی باید قوی باشد؟

منطقی است که برای ورود به هر رشته ی تحصیلی، از قبل اطلاعاتی را کسب کنیم تا متوجه علاقه ،توانایی و میزان سازگاریمان با آن رشته و در نهایت شغلی که قرار است انتخاب کنیم مشخص شود.

برای رشته حسابداری به دلیل سر و کار داشتن با اعداد و ارقام  مهم است که فرد از شم ریاضی خوبی برخوردار باشد البته این به این معنا نیست که تنها یک عده ی محدودی بتوانند در حوزه حسابداری فعالیت کنند، معیار و ملاکهای زیادی را باید برای ورود به هر رشته و شغلی را باید در نظر داشتکه به آن اشاره خواهیم کرد.

در رشته حسابداری، فرد باید توانایی این را داشته باشد که گزارش کارها را به صورت جامع و دقیق ارائه دهد پس نیاز است که در حد مطلوب و قابل قبولی علم  ادبیات فارسی و نگارش صحیحی برای جمع آوری و ثبت داده ها را داشته باشد.

 

رشته حسابداری را  به عنوان رشته های شناور می توان معرفی کرد، داوطبان تمامی گروه های فنی و حرفه ای، ریاضی، تجربی و انسانی می توانند در این رشته ادامه تحصیل بدهند.

رشته حسابداری یکی از سه رشته های پر طرفدار در کشور شناخته شده است و اغلب دانشگاه های کشور اعم از دولتی ،آزاد  و پیام نور رشته حسابداری را ارائه می دهند.

 

دروس اصلی و تخصصی رشته حسابداری: اصول حسابداری، حسابداری میانه، حسابداری پیشرفته، حسابداری صنعتی، حسابرسی، حسابداری مالیاتی، اصول تنظیم و کنترل بودجه، مدیریت مالی، مباحث جاری حسابداری، متون حسابداری

دروس پایه رشته حسابداری: روانشناسی عمومی، جامعه شناسی، اصول علم اقتصاد، ریاضیات پایه، ریاضیات کاربردی، آمار کاربردی، مبانی کاربرد کامپیوتر، پژوهش و عملیات، مدیریت تولید، حقوق بازرگانی، پول و ارز بانکداری، مبانی سازمان مدیریت، توسعه اقتصادی، مالیه عمومی، روش تحقیق

 

برای حسابداری به  چه مهارتهایی نیاز است؟

اگر خواستار ورود به حرفه جسابداری هستید برای موفقیت هرچه بیشتر باید مهارتها و ویژگی های خودتان را شناسایی کنید و معیارهایتان را بسنجید  پیشنهاد میکنم از هم اکنون به سازماندهی در بخش های مختلف زندگی تان بپردازید چرا که حسابداری نیز مانند دیگر مشاغل مهم نیاز به مسئولیت پذیری بالایی دارد و این مورد باید جدی گرفته شود.

در مرحله اول شخص باید توان نشستن به طور متوالی در ساعات زیاد پشت سیستم و میز کار را داشته باشد به دلیل درگیری زیاد چشم و گردن ،باید مراقب سلامتی مان نیز باشیم.

همچنین افراد در حیطه حسابداری باید بتوانند با اعداد و ارقام سر و کله بزنند و معادلات ریاضی را انجام دهند پس به صبر و حوصله و دقت زیادی نیاز است

از دیگر مهارتهایی که شخص حسابدار باید داشته باشد به شرح زیر است که هر کدام از اهمیت بالایی برخوردار است

1.اشتیاق 2.نوآوری  3. فهم و ادراک 4. مهارتهای ارتباطی 5. نظم و انضباط شخصی و کاری 6. اعتبار و امانت داری 7.ابتکار عمل 8. انعطاف پذیری

9. ثبات و پایداری 10.پشتکار 11.توانایی تجزیه و تحلیل داده ها.

آگاهی از این مهارتها ما را به سمت پیشرفت بیشتر سوق می دهد.مهم است که از اکنون این مهرتها را در خودتان تقویت کنید.

 

بازار کار – موقعیت شغلی رشته حسابداری در ایران به چه صورت است؟

شغل حسابداری از معدود مشاغلی است که در شرایط اقتصادی مختلف، بازار کار تقریبا با ثباتی دارد در دوران رونق اقتصادی با تاسیس شرکت ها و توسعه کسب و کار ها نیاز به حسابداران بیشتر می شود و در دوران رکود در صورت تعدیل نیرو حسابدارها جزو آخرین نفرات می توانند باشند.

شغل حسابداری از آن دسته از مشاغلی است که فرد بلافاصله بعد از انجام کار نتیجه ی قابل قبولی را می تواند کسب کند.کسب تجربه در محیط واقعی کسب و کار از تحصیلات دانشگاهی برای استخدام برای اکثر کارفرماها مهم تر و در اولویت می تواند باشد.بنابراین آشنایی با نرم افزار حسابداری و اداری را جدی بگیرید. در هر شرایط اقتصادی حسابدار با تجربه و کار بلدی را نمی بینید که بیکار باشد.

هم اکنون در ایران بسیاری از حسابداران برا ی خودشان کار می کنند، به این صورت که با چند شرکت، مغازه ، صنف و حتی برخی از آنها با نهادهای قانونی از جمله اداره بیمه و مالیات قرار داد دارند. برخی از حسابداران یا کارشناسان مالی با تجربه با صرف زمان مختصری به شرکتهای مختلف، خدمات مشاوره مالی را ارائه می دهند و کارهای مالی آنها را به صورت پاره وقت انجام می دهند و از این طریق به راحتی کسب درآمد می کنند.

با توسعه فناوری های رایانه ای و اینترنت در کشور در سالهای اخیر خیلی از حسابداران میزانی از کارهایشان را از راه دور انجام می دهند، یعنی بعد از قبول شرایط در هر حالی می توانند با استفاده از نرم افزار کارهای حسابداری کارهایشان را پیش ببرند.

فارغ التحصیلان رشته حسابداری هم همچون دیگر رشته ها می توانند با معضل بیکاری روبرو شوند اما فراموش نکنید که میزان استخدام دانش آموختگان رشته حسابداری نسبت به سایر رشته ها بیشتر است و این نکته قابل ذکر است که ملاک استخدام یا عدم استخدام  شما را دانش مالی و حسابداری و مهارتهای عمومی و شخصی شما تعیین میکند.

حسابداری، از جمله مشاغلی است که جزییات بسیار زیادی را شامل می شود و این شغل در جامعه بسیار مهم و حساس به حساب می آید.

برای شروع یادگیری آموزش های حسابداری مقدماتی دوره ای را برای علاقمندان رشته حسابداری آماده کرده ایم (کلیک کنید)

هم اکنون بازار کار حسابداری به شدت نیازمند حسابداران ماهر، باتجربه و مسئولیت پذیر است. چنانچه یک حسابدار برای مهارت در حسابداری به صورت هدفمند  و با برنامه ریزی مدون روی خودش کار کند می تواند به موفقیت و درآمدهای بالایی در این حرفه برسد.

فرصتهایی که برای رشته حسابداری در جهت شاغل شدن وجود دارد بسیار زیاد است و اشخاصی که در رشته حسابداری تحصیل می کنند باید امیدوار باشند که در یک شرکت کوچک یا بزرگ دولتی یا خصوصی و یا حتی سازمانهای مختلف می توانند مشغول به کار شوند.

با افزایش مهارتهای خود  می توانید فرصتهای شغلی عالی در حوزه ی حسابداری و مالی داشته باشید. با رقابتی شدن بازارها و افزایش میزان تراکنش های مالی نیاز شرکتها به استخدام حسابدار افزایش یافته و بازار کار این رشته بهتر شده و بازار کار حسابداری رو به افزایش است.

با وجود تمام پیشرفتهایی که در فناوری حاصل شده هنوز هیچ اپلیکشنی نمی تواند جای حسابدارن را بطور کلی بگیرد. پیش بینی می شود که با رشد مشاغل در دهه پیش رو نیاز به حسابداران افزایش پیدا کند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست