حسابدار کیست و چه وظایفی بر عهده دارد؟

ذهنیت شما از یک شخص حسابدار چیست؟ بعد از شنیدن حسابدار کیست چه کسی را تصور می کنید؟

حسابدار به کسی اطلاق می شود که وظیفه جمع‌آوری،  تجزیه و تحیل ، ثبت و گزارش داده‌های مالی یک شرکت یا یک فرد را برعهده دارد. یک حسابدار اسناد مالی و مالیاتی را سازماندهی،بازرسی و نگهداری میک ند و به بررسی آن می پردازد. در این مقاله در رابطه با وظایف حسابداران و توانایی هایی که برای تبدیل شدن به یک حسابدار نیاز است صحبت میکنیم پس با ما همراه باشید.

حسابدار را می توان به عنوان یکی از مهم ترین و اصلی ترین کارمند یک شرکت یا مجموعه معرفی کرد. چرا که وظایف مهم و حساسی را به عهده دارد. اگر در یک مجموعه حسابدار وظایف خودش را به نحو احسن انجام دهد به رشد شرکت یا سازمان کمک شایان و قابل توجهی میکند

ابتدا پیشنهاد می شود مقاله حسابداری چیست را حتما مطالعه کنید تا در رابطه با رشته حسابداری اطلاعاتی را کسب کنید

حسابداری به عنوان یکی از مشاغل سخت و همچنین حساس به شمار می آید به دلیل اهمیت در محاسابات و ثبت و گزارش هایی که باید بصورت دقیق از حساسیت خاص و ویژه ای برخوردار است و دقت و مهارت شخص به عنوان حسابدار را می طلبد

 

 

نقش و مسئولیت هر حسابدار در جایگاه های مختلف بنا به نیازهای کارفرما و مشتری متفاوت است اما بطور کلی وظایف مهم هر حسابدار را میتوان در سه مرحله خلاصه کرد:

 

1.ثبت اسناد حسابداری

2.تهیه گزارش

3.ارائه گزارش های مالی

در ادامه از دیگر وظایف حسابداران صحبت می شود

ثبت اسناد حسابداری

سند حسابداری به منزله ثبت هر یک از رویدادهای مالی می باشد. هر سند حسابداری، دارای اطلاعات رویداد های مالی جداگانه ای می باشد. زمان و تاریخ وقوع رویداد مالی، مبلغ و حساب های مرتبط با آن از پارامترهای مهم سند حسابداری می باشند.

معاملات قبل از ثبت در دفاتر روزنامه در سند های حسابداری ثبت می گردند. تمامی رویدادهای مالی از روی اسناد اولیه ای مانند فاکتورها، قبوض، فاکتورها در سندهای حسابداری ثبت می گردد.

سندهای حسابداری پایه و اساس تهیه صورت های مالی برای سازمان ها می باشد چرا که تمامی معاملات تجاری و رویدادهای مالی شرکت در آن ثبت می شود.

نرم افزارهای حسابداری این امکان را در اختیار کاربران خود قرار داده است تا تمامی اسناد حسابداری حقوق و دستمزد، خرید و فروش و .. بصورت خودکار در سیستم ثبت گردد که تا حدود زیادی از خطای انسانی کم می کند و در نتیجه این اسناد حسابداری گزارشات جامع و دقیق تری در اختیار کاربران خود قرار می دهد.

از اصلی ترین کاربرد های سند حسابداری می توان به طبقه بندی و دسترسی سریع به رویدادهای مالی سازمان ها اشاره کرد.

تمامی اسناد حسابداری شواهدی بر وقوع یک معامله می باشد که در زمان حسابرسی مالیاتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این اسناد حسابداری می توانند گزارشات مربوط به سود و زیان هر پروژه و یا بصورت تجمیعی تمامی پروژه ها را در اختیار مدیران مالی قرار دهد.

 

حسابداران وظیفه ثبت رویدادهای مالی شرکت را برعهده دارند

ثبت اسناد را می توان به دو روش انجام داد روش اول دستی روش دوم  سیستمی

در روش دستی فرمی وجود دارد که تمام اطلاعات مالی و به عبارتی رویداد های مالی شرکت در آن فرم ثبت می شود. این فرم نیز همان سند حسابداری است.

 

 

 

 

 

 

 

 

   

گزارشات حسابداری

 

گزارش های حسابداری اسناد مالی هستند که جزء لاینفک موفقیت هر کسب و کار بزرگ یا کوچک هستند. تهیه گزارشات حسابداری به شما امکان می دهد تاریخچه مالی خود را پیگیری کنید، درآمدهای آینده را پیش بینی کنید و سوابق دقیقی برای اهداف مالیاتی داشته باشید. بسیاری از شرکت ها گزارش های حسابداری را ماهانه و برخی نیز گزارش های اضافی را برای اهداف خاص ایجاد می کنند.

تهیه ی گزارش های حسابداری از جمله مهمترین وظایف حسابداران است.

 

گزارشات مالی یا صورت های مالی اساسی به چهار دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:

 

  1. ترازنامه
  2. صورت حساب سود و زیان
  3. صورت گردش وجوه نقد
  4. صورت سود و زیان جامع

 

 

 

 

حسابداری که قرن ها پیش با توسعه تجارت و بازرگانی ایجاد شد، اکنون ستون فقرات دنیای مالی هر کسب و کاری است. یک شرکت برای رشد و شکوفایی به آن نیاز دارد و زمانی که نتواند استانداردهای خود را درست نگه دارد فوراً خود را رد صلاحیت می کند. مقایسه را تسهیل می کند، ابهام را از بین می برد و تنها راهی است که وضعیت مالی یک کسب و کار را برای ذینفعان افشا می کند.بر اساس مدیریت شایسته هر شرکت، می‌توانیم گزارش‌های حسابداری را پیدا کنیم. ردیابی سلامت مالی یک کسب و کار و تکامل آن در طول زمان ضروری است: برای سازماندهی معاملات تجاری مهم، پیگیری فاکتورها و همچنین برای اهداف قانونی.

گزارش های حسابداری بینشی در مورد رفاه مالی کسب و کار شما ارائه می دهد. گزارش هایی وجود دارد که باید به آنها توجه ویژه ای داشته باشید.
گزارش های حسابداری سلامت مالی کسب و کار شما را نشان می دهد.
صورت جریان وجوه نقد، صورت سود و زیان و ترازنامه از محبوب ترین انواع گزارش های حسابداری هستند.
گزارش های حسابداری توسط رهبران شرکت و همچنین حسابداران خارجی، وام دهندگان و ارائه دهندگان بیمه استفاده می شود.
این مقاله برای صاحبان مشاغلی است که می‌خواهند در مورد اینکه گزارش‌های حسابداری چیست و برای چه مواردی استفاده می‌کنند بیشتر بیاموزند.

 

حسابدار چه مهارتهایی باید داشته باشد؟

توانایی تجزیه و تحلیل داده ها:

داده های مالی یک سازمان یکی از بزرگترین دارایی های آن است.این می تواند تقریباً در هر زمینه ای از عملیات تصمیم گیری کند و برای اطمینان از موفقیت مداوم شرکت بسیار مهم است. به همین دلیل است که توانایی جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده های مالی خام یک مهارت حیاتی برای حسابداران است. کسانی که دانش زبان پرس و جو داده ها را دارند، به دلیل توانایی آنها در استخراج اطلاعات خاص از حجم زیادی از داده ها، هنگام جستجوی مشاغل در حسابداری، مزیت بیشتری خواهند داشت. مهارت های پرس و جو داده ها همچنین به حسابداران اجازه می دهد تا الگوهای موجود در مجموعه داده های تجاری را شناسایی کنند، خطاها را بیابند و تقلب را کشف کنند.

 

 

مهارت های نرم مورد نیاز برای حسابداری

 

مهارت های سازمانی حسابداری:

یک حسابدار باید چندین پروژه و مشتری را به طور همزمان مدیریت کند، بنابراین سازماندهی  بسیار مهم است. نه تنها نگهداری پرونده ها و سوابق منظم به شما کمک می کند تا کار خود را با کارایی بیشتر و دقیق تر انجام دهید، بلکه این پیام را به کارفرما و مشتریان شما ارسال می کند که آنها می توانند به شما اعتماد کنند تا اطلاعات مالی خود را با احترام و صداقت انجام دهید.

مهارت های مدیریت زمان:

آگاهی از پروژه های زیادی که در دست  دارید، دانستن ضرب الاجل هر کدام و اولویت بندی زمان بر اساس آن، شما را به یک دارایی فوق العاده برای کارفرما تبدیل می کند. آنها می دانند که می توانند به شما تکیه کنند و هر بار که با موفقیت به نیازهای مشتری خود به موقع پاسخ دهید، احساس قدرت خواهید کرد. فرقی نمی‌کند تقویم دقیقی داشته باشید، یادآورهای منظمی را روی تلفن خود تنظیم کنید، یا فهرست کارهای روزانه داشته باشید، مسئولیت برنامه خود را حفظ کنید. با این حال، به خاطر داشته باشید که برای آن درخواست‌های فوری که سر راهتان قرار می‌گیرند، انعطاف‌پذیر باشید. به سادگی اولویت های خود را دوباره پیکربندی کنید تا در مسیر خود بمانید.

مهارت های ارتباط نوشتاری و کلامی:

حتی اگر ترجیح می دهید با اعداد و ارقام پنهان شوید، نمی توانید از این واقعیت عبور کنید که از شما خواسته می شود به طرق مختلف با همکاران، مدیران، مشتریان و متخصصان صنعت تعامل داشته باشید. احتمالاً از شما خواسته می شود تا جلسات توجیهی انجام دهید، گزارش بنویسید، اطلاعات مالی را به اصطلاحات عادی تقسیم کنید، با مشتریان ارتباط برقرار کنید و با اعضای تیم برای جمع آوری، ثبت و تجزیه و تحلیل داده ها همکاری کنید. حتی ارسال ایمیل های خوش ساخت یک مهارت مهم است. اگر این کت و شلوار قوی شما نیست، ممکن است ارزش زمان و تلاش شما را داشته باشد تا مقداری آموزش ببینید تا ارزش خود را برای یک کارفرمای احتمالی افزایش دهید.

یادگیری مستمر
رشته حسابداری رشته‌ای است که تغییرات منظمی را تجربه می‌کند، چه در مقررات، کدهای مالیاتی، نرم‌افزار یا بهترین شیوه‌ها. فعال بودن برای اطلاع از این تغییرات به کارفرمای خود نشان می دهد که می توانید برای کسب اطلاعات و مهارت های مرتبط با صنعت پیشرو باشید. مدارک آنلاین دانشگاه اتاوا در رشته حسابداری شما را آماده می کند تا یک یادگیرنده مادام العمر باشید و به شما این فرصت را می دهد که با کسب مدرک کارشناسی ارشد در حسابداری یا MBA به تحصیل خود ادامه دهید.

مهارت های تفکر انتقادی

تفکر انتقادی خوب توانایی دیدن جنگل و درختان است. برای دیدن تصویر بزرگ و کوچکترین جزئیات. در نظر گرفتن یک مشکل یا موضوع از همه جهات به شما این امکان را می‌دهد تا روش‌های حسابداری را برای اطلاعات مالی جدید و قدیمی به کار ببرید تا مسائل را مشخص کنید و راه‌حل‌هایی را در چارچوب استانداردهای اخلاقی شناسایی کنید. کارفرمایان می‌خواهند بدانند که می‌توانند روی شما به‌عنوان یک متفکر و محقق مستقل حساب کنند، گزینه‌هایی را برای حل یک مشکل بررسی کنید، و از استدلال قیاسی برای نزدیک شدن به موانع استفاده کنید.

 

تجزیه و تحلیل نمودار ارائه – نمودار – نماد خط
کار حسابداری نیاز به یک چشم دقیق و دقیق دارد. حسابداران باید سوابق مالی را بررسی کنند تا اطمینان حاصل کنند که همه جزئیات دقیق و جاری هستند. در غیر این صورت، تجزیه و تحلیل آنها ممکن است نتایج متناقضی را به همراه داشته باشد. به گفته باب پراتر – مدیر کل استخدام حسابداری و امور مالی برای گروه لوکاس – بهترین حسابداران می توانند به گزارش تحلیلی نگاه کنند و به سرعت تعیین کنند که آیا حقایق و ارقام محاسبه می شوند یا خیر.

او می‌گوید: «حسابداران خوب قادر به جمع‌آوری تحلیل‌ها هستند. “حسابداران بزرگ به خروجی ها نگاه می کنند و قضاوت می کنند که آیا منطقی است تا وقت همه را برای تحلیلی تلف نکنند که وقتی یک قدم به عقب بر می دارید و از روی عقل سلیم به آن نگاه می کنید بی معنی است.

سازماندهی نماد باز کردن پوشه
حسابداران باید سازماندهی بالایی داشته باشند تا مشتریان را به چالش بکشند، ضرب الاجل ها را رعایت کنند و دستورالعمل های گزارش دهی مناسب را دنبال کنند. هر تکلیف مقدار قابل توجهی از اسناد و مدارک را ارائه می‌کند و حسابداران بی‌سازمان ممکن است برای پیگیری اسناد مهم تلاش کنند.

اگر می خواهید در شروع حرفه حسابداری خود یک استاد سازمان باشید، باید از هم اکنون کار بر روی سازماندهی زندگی و مسئولیت های خود را شروع کنید.

وگان آلک، که به عنوان یک CPA کار می کند، می گوید: «بهترین راه برای ماندن در بالای ضرب الاجل ها، سازماندهی است. با این حال، او توضیح می دهد که حسابداران آینده نگر باید قبل از ورود به این حرفه، مهارت های سازمانی خود را تقویت کنند. آلک می گوید: «برگزاری یک کنسرت حسابداری به طور جادویی شما را سازماندهی نمی کند. “اگر می خواهید در شروع حرفه حسابداری خود یک استاد سازمانی باشید، باید از هم اکنون روی سازماندهی زندگی و مسئولیت های خود کار کنید.”

موارد زیر برخی از وظایفی است که ممکن است یک حسابدار برای انجام آن داشته باشد:

 

1.جمع آوری، تجزیه‌ و تحلیل و گزارش داده‌‌های مالی برای تهیه خروجی داده ها
2.نظارت بر کارایی رویه‌‌های حسابداری موجود و اطمینان از مطابقت آنها با مقررات دولتی
3.توصیه اقدامات مالی با تجزیه‌وتحلیل گزینه‌‌های حسابداری
4.همکاری با حسابرسان در تهیه گزارش حسابرسی
5.ارائه راهنمایی در مورد افزایش درآمد، کاهش هزینه و به حداکثر رساندن سود ماهیانه و سالیانه

6.بررسی وضعیت مالی شرکت

7.مدیریت حساب‌‌های درآمد و هزینه به طور دقیق

8.محاسبه و حسابداری حقوق و دستمزد همه کارکنان

9.تهیه گزارش‌‌های دوره‌ای مانند ترازنامه، صورت سود و زیان و غیره و تجزیه‌وتحلیل صورت‌های مالی
10.حصول اطمینان از رعایت اصول حسابداری و جلوگیری از سرقت و کلاهبرداری

 

11.ارائه داده‌‌‌ها به مدیران، سرمایه گذاران و سایر نهادها
12.تطبیق صورت‌‌های بانکی و دفاتر حسابداری شرکت و بررسی اسناد مالی برای رفع هرگونه مغایرت و انجام ممیزی و رفع مغایرت ها
13.نگهداری سوابق مالی دقیق
14.ارائه اظهارنامه مالیاتی سالانه

15.اطلاع رسانی در مورد قوانین جاری مربوط به امور مالی و حسابداری.
16.کمک به مدیریت در فرآیند ‌‌‌تصمیم‌گیری با تهیه بودجه و پیش بینی‌‌های مالی
17.مستندسازی تراکنش‌‌های مالی
18.رعایت تمامی قوانین حسابداری و مالی شرکتی و دولتی

 

مزایای حسابداری و حسابدار

هر صنعتی به یک سیستم حسابداری نیاز دارد
تا زمانی که پول وجود دارد، حسابداری نیز وجود دارد. مورخان شواهدی از سیستم های حسابداری به قدمت مصر باستان و بابل دارند. حسابداری مدرن از اوایل قرن نوزدهم به عنوان یک حرفه وجود داشته است. اکنون می توانید در هر صنعتی و هر نوع سازمانی اعم از انتفاعی و غیرانتفاعی حسابداران را بیابید. همه مشاغل نیاز به مدیریت پول، سوابق مالی و مالیات دارند، بنابراین همه مشاغل به یک سیستم حسابداری نیاز دارند.

حسابداری یک تجارت را سازماندهی می کند

گروه های زیادی علاقه مند به سوابق مالی یک سازمان هستند، از جمله سرمایه گذاران، وام دهندگان و کارمندان. انواع خاصی از سازمان ها (مانند سازمان های غیرانتفاعی) از شفافیت تا حد امکان در مورد امور مالی خود سود می برند. اگر سوابق شما نامرتب باشد، می تواند تأثیر منفی بر شهرت و سلامت کسب و کار شما داشته باشد. یک سیستم حسابداری این سوابق اغلب پیچیده را سازماندهی می کند، بنابراین دسترسی به آنها و ارائه آنها به گروه های علاقه مند آسان تر است.

حسابداری به ارزیابی عملکرد یک کسب و کار کمک می کند

سوابق مالی یک سازمان بازتاب سلامت آن است. اگر می خواهید بدانید که کسب و کار شما چگونه است، سوابق مالی اطلاعاتی در مورد هزینه ها،سودناخالص، بدهی و موارد دیگر به شما می دهد. یک سیستم حسابداری خوب نگاه کردن به گذشته و مقایسه را نیز آسان‌تر می‌کند. می توانید ببینید که آیا اوضاع بهتر است یا بدتر.

حسابداری به شما کمک می کند تا در چارچوب قانون بمانید

داشتن سیستم ها و فرآیندهای حسابداری خوب به حفظ وضعیت حقوقی کسب و کار شما کمک می کند. یکی از وظایف اصلی حسابدار رسیدگی به امور مالی سازمان بر اساس قوانین و مقررات مختلف است. در هر زمان، کسب و کار یک سازمان ممکن است بررسی شود، بنابراین سوابق مالی باید در دسترس، دقیق و سازماندهی شده باشد. نداشتن سوابق خوب می تواند کسب و کار شما را با مشکل جدی مواجه کند.

حسابداری به بودجه بندی و پیش بینی های آینده کمک می کند

بودجه و پیش بینی های آتی به شما امکان می دهد برای سال مالی آینده برنامه ریزی کنید. استفاده از سوابق مالی گذشته خود برای این فرآیند ضروری است. تجزیه و تحلیل یک نقطه شروع دقیق به شما می دهد، بنابراین می توانید از گذشته به عنوان طرحی برای آینده ای سودآورتر استفاده کنید. یک سیستم حسابداری که توسط یک متخصص طراحی شده است، اطلاعات مورد نیاز برای بودجه بندی و پیش بینی های آینده را در اختیار شما قرار می دهد.

حسابداری خوب به شما کمک می کند از حسابرسی اجتناب کنید

هیچ سازمانی نمی خواهد از طریق حسابرسی بگذرد. یک سیستم حسابداری ضعیف درها را به روی انواع اشتباهاتی که چشم مقامات را جلب می کند باز می کند. اشتباهات می تواند شامل بهم ریختن فرم مالیات، ادعای هزینه های زیاد، ادعای کمک های خیریه بیش از حد و موارد دیگر باشد. داشتن یک حسابدار خوب در کارکنان از اشتباهات جلوگیری می کند و احتمال حسابرسی را به خصوص برای مشاغل کوچک کاهش می دهد.

شرکت ها در هر اندازه باید یک سیستم حسابداری کارآمد را به منظور ثبت و گزارش دقیق تراکنش های تجاری، پیگیری صورتحساب ها و کاهش مشکلات با مقامات مالیاتی و IRS پیاده سازی کنند. رویه های حسابداری معمولاً توسط یک مدیر مالی هماهنگ می شود که مسئول ثبت کلیه تراکنش های ورودی و خروجی، حفظ سوابق ثابت و ایجاد صورت های مالی در پایان هر دوره مالی است.

حسابداران می دانند که چگونه با مالیات های پیچیده یا مقادیر زیاد پول کنار بیایند

چند دلیل وجود دارد که مالیات یک شخص یا سازمان ممکن است پیچیده تر از حد معمول باشد. اگر خوداشتغال هستید یا جریان های درآمدی زیادی دارید، مالیات شما می تواند مشکل باشد. اگر شما یا کسب و کارتان درآمد سرمایه گذاری دریافت می کنید، از یک سیستم حسابداری خوب که توسط یک متخصص نظارت می شود نیز بهره مند خواهید شد. وارد شدن به یک ارث بزرگ به عنوان یک فرد یا دادن یک هدیه مالی بزرگ، مالیات های شما را نیز پیچیده تر می کند. یک حسابدار می تواند به شما در مدیریت پول کمک کند و زندگی شما را آسان تر کند.

حسابداری تصمیم گیری سازمان را بهبود می بخشد

تصمیم گیری در مورد یک تجارت بدون اطلاعات دقیق سخت است. یک سیستم حسابداری خوب اطلاعات لازم برای تصمیم گیری در مورد آینده سازمان را فراهم می کند. تجزیه و تحلیل سوابق مالی همچنین می تواند به شرکت در تصمیم گیری در مورد استخدام کارمندان، خرید، اهدای کمک های خیریه و موارد دیگر کمک کند.

یک سیستم حسابداری خوب باعث صرفه جویی در وقت سازمان می شود

اگر سیستم حسابداری شما خوب نیست، زمان زیادی را صرف بررسی سوابق و تلاش برای درک اطلاعاتی می کنید که به خوبی سازماندهی نشده اند. آماده شدن برای فصل مالیات یک کابوس است و زمان با ارزش شما را می گیرد. داشتن یک سیستم حسابداری خوب و حسابدار در کارکنان، فرآیند مدیریت پول را بسیار روان تر و سریعتر می کند. اکنون یک سازمان می تواند زمان خود را در زمینه های دیگر کسب و کار صرف کند.

حسابداری خوب به شما کمک می کند کسورات بیشتری دریافت کنید

در طول فصل مالیات، دانستن اینکه چه چیزی می توانید کسر کنید می تواند چالش برانگیز باشد. یک سیستم حسابداری که امور مالی سازمان شما را در طول سال ردیابی می کند، روند را آسان تر می کند. یک حسابدار همچنین می‌تواند به فرانشیزهایی اشاره کند که ممکن است از آنها اطلاعی نداشته باشید. این هم برای سازمان ها و هم برای افراد مفید است.

.

حسابداری اغلب به عنوان رگ حیاتی تجارت در نظر گرفته می شود زیرا بهترین اطلاعات را در مورد عملکرد درونی عملیات خود به شرکت ها ارائه می دهد. تراکنش های مالی حاصل از عملیات تجاری و تراکنش های مالی مربوط به دارایی های شرکت همگی توسط حسابداران داخلی ثبت و ارائه می شود.

مدیریت اجرایی به دلایل متعددی از جمله برنامه ریزی، تصمیم گیری و گزارش سودآوری به اطلاعات مالی دقیق نیاز دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست