حسابداری

تعریف سیستم اطلاعات حسابداری

سیستم اطلاعات حسابداری، سیستمی است که عملیات جمع آوری و ذخیره سازی داده های مالی را طی فرآیندهای حسابداری انجام میدهد و پس از پردازش این داده ها ، اطلاعات مورد استفاده تصمیم گیرندگان سازمانی را ( سرمایه گذاران، اعتبار دهندگان ، مدیران و…) تولید میکند.
<span;>سیستم اطلاعات حسابداری در نهایت با ارائه گزارشهای هوشمندانه مالی میتواند تصمیم گیرندگان و مدیران سازمان را در برنامه های راهبردیشان کمک کند.
<span;>هر چند یک سیستم اطلاعات حسابداری میتواند فقط شامل چند صفحه کاغذ و کتابچه راهنمای کاربر مبتنی بر یک سیستم حساب داری ساده باشد، اما امروزه سیستم اطلاعات حسابداری به عنوان سیستمی پیچیده مبتنی بر قابلیتهای فناوری اطلاعات و فرآیندها و روشهای سنتی و پیشرفته حسابداری است.

<span;>حسابداری دانشی است که با به کارگیری آن اطلاعات مربوط به معاملات و رویدادهای دارای اثر مالی را جمع آوری، تجزیه و تحلیل ، ثبت و پردازش، طبقه بندی و گزارش می نماییم.

<span;>سیستم های اطلاعات حسابداری از اجزای اصلی زیر تشکیل شده است:

<span;>کارکنان: کاربران سیستمهای اطلاعات حسابداری

<span;>روشها و دستورالعمل ها: فرآیندهای جمع آوری، مدیریت و ذخیره سازی داده های مالی

<span;>داده ها: داده های مرتبط با سازمان و فرآیندهای کسب و کار آن

<span;>زیر ساخت فناوری اطلاعات: سیستمها و شبکه های کامپیوتری که امکان میدهد تا سیستم اطلاعات حسابداری در اختیار افراد مرتبط قرار گیرد.

<span;>کنترل های داخلی و اقدامات امنیتی: مسائل امنیتی درون سیستم جهت حفاظت از داده ها

<span;>سیستم های اطلاعات حسابداری را میتوان محل تقاطع منطقی دو موضوع گسترده حسابداری و سیستم اطلاعات مدیریت دانست.آنچه در رشته حسابداری مهم است، توجه محوری به اطلاعات است.

<span;>سیستم اطلاعات حسابداری دو هدف عمده دارد:
<span;>۱.ارائه اطلاعات برای عملیات و نیازهای قانونی

<span;>۲. ارائه اطلاعات برای تصمیم گیری

<span;>شاخه های حسابداری:

<span;>۱حسابداری مالی: آن بخش از حسابداری که وظیفه آن گزارشات اطلاعات مالی برای استفاده کنندگان خارج از سازمان می باشد گفته می‌شود.
<span;>به این رشته از حسابداری ،حسابداری بازرگانی نیز نی گویند.
<span;>این رشته در واقع زیر بنای کلیه رشته های حسابداری است و اکثر شرکتها از آن استفاده می نمایند که کلیه فعالیتهای مالی در دفاتر خاص ثبت و در پایان هر دوره مالی صورتهای مالی مورد نیاز تهیه می شود.

<span;>۲.حسابداری صنعتی: تعیین بهای تمام شده محصولات از وظایف این رشته از حسابداری است و بیشتر شرکتهای تولیدی جهت برنامه ریزی و پیش بینی هزینه ها استفاده می شود.

3.حسابداری مالیاتی: نحوه محاسبه انواع مالیاتهای مربوط به عملکرد شرکتها طبق قوانین مالی و مالیاتی برعهده این رشته از حسابداری می باشد.

4.حسابداری دولتی: شاخه ای از حسابداری است که به توضیح اصول تشخیص/ ثبت تجزیه و تحلیل و گزارشات فعالیتهای مالی در در موسسسات دلتی میپردازد  و شامل اطلاعات مربوط به درامدها  هزینه ها و کنترل وظایف مصارف بودجه و پیش بینی صحیح اعتبارات در بودجه می باشد

5.حسابرسی: بررسی مستقل دفاتر و مدارک و اظهار نظر در مورد قابل اطمینان بودن ان از وظایف این رشته از حسابداری می باشد.

6.حسابداری مدیریت: ان بخش از حسابداری که گزارش اطلاعات مورد نیاز مدیران جهت برنامه ریزی و و کنترل فعالیتهای یک موسسه را بر عهده دارد.

استفاده کنندگان از گزارشات مالی:

1.استفاده کنندگتن درون سازمانی: اشخاصی از سطوح مختلف مدیریت موسسه که تصمیمات آنها بر عملیات داخلی موسسه اثر دارد.

2. استفاده کنندگان برون سازمانی: اشخاصی هستند خارج از موسسه که با استفاده از گزارشات در مورد موسسه تصمیم میگیرند.

معادله اساسی حسابداری یا معادله ترازنامه مبنای حسابداری دو طرفه است که به قرار ذیلبیان میشود

سرمایه+بدهی=دارایی

هر بنگاهی اموال منابع مالی و مطالباتی دارد که دارایی نامیده میشود این دارایی ها از حقوق صاحبان سهام و بستانکارن آن تامین میشود.

بنگاه در مقابل سهام داران و اشخاص دیگر تعهداتی دارد که بدهی نامیده میشود و باید از محل دارایی های بنگاه پرداخت میشود

مازاد دارایی بر بدهی حق مالی سهامداران بر دارایی ان است که سرمایه نامیده میشود

داراییها عبارتند از:

موجودی نقد و بانک: شامل موجودی نقد صندوق  به صور وجه نقد ودر موسسات نگهداری میشود و سپرده هلای  نزد بانکها و موسسات مالی

حسابهای دریافتی: شامل مطالبات ما از دیگران که برای آن چک سفته یا برات دریافت نشده است.

اسناد دریافتنی: شامل مطالبات ما از دیگران که برای ان چک سفته یا برات دریافت شده است  چنانجه سر رسید اسناد کمتر از یکسال دریافتنی بلندمدت طبقه بندی می شود.

موجودی کالا و مواد: به ان دسته از کالاهایی که به منظور فروش کالای اماده برای فروش استفاده از ان در ساخت محصول  مواد اولیه یا مصرف آن برای ارائه خدمات نگهداری میشود موجودی مواد و کالا گفته میشود

سرمایه گذاری: هرگاه مقداری از دارایی موسسه به منظور کسب سود  نزد  موسسه دیگری سرمایه گذاری  شود سپرده اوراق مشارکت یا خرید سهام  که با توجه به مدت قرارداد با طرف مقابل با طرف قرارداد سرمایه گذاری کوتاه مدت یا بلند مدت  طبقه بندی می نماییم.

اموال ماشین  الات و تجهیزات : دارایی هایی که برای انجام عملیات موسسه مورد استفاده قرار میگیرند و عمر بیشتر از یکسال داشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست